Leczenie blizn
Miękki silikonowy opatrunek Mepiform do leczenia blizn przerostowych oraz bliznowców

Blizny to zniekształcenia, które mogą zakłócać normalne funkcjonowanie skóry i innych dotkniętych narządów. Najczęściej tworzą się one w miejscach, w których utrzymują się pierwotna przyczyna ich powstania oraz stan zapalny i tam, gdzie blizna długo się goi 1. Zwłóknienie skóry prowadzi do bliznowacenia i do zniekształceń będących rezultatem stopniowego osadzania się macierzy i włókien.
- Blizny przerostowe powstają w około 50% przypadków po operacjach oraz ponad 50% w przypadku zagojonych głębokich oparzeń. Zwykle mają czerwony kolor, są wypukłe i swędzą. Pojawiają się w obszarze rany.
- Bliznowce, choć nieco podobne do blizn przerostowych, mogą zwykle wychodzić poza granice pierwotnej blizny. Występują u wszystkich ras, ale są 15 razy bardziej prawdopodobne u pacjentów z ciemniejszą skórą. Częstość występowania bliznowców wynosi około 10% w przypadku ran w grupie wysokiego ryzyka.
- Blizny przykurczowe są szczególnie ciężkie i występują zwykle w wyniku utraty dużych obszarów skóry, np. po oparzeniach, w przypadku pęcherzowego oddzielania się naskórka oraz w źle wyrównanych ranach chirurgicznych, nieodpowiadających liniom Langera. Blizny te powstają w wyniku łączenia się krawędzi skóry. Wpływają na przylegające mięśnie i ścięgna, ograniczając tym samym normalny zakres ruchów. W niektórych przypadkach wymagają plastyki Z oraz przeszczepu skóry.
- Rozszerzone blizny pojawiają się, gdy rany chirurgiczne ulegają rozciągnięciu w wyniku napięcia skóry podczas gojenia. Mają zwykle blady kolor, są płaskie, miękkie i bezobjawowe, ale mogą być nieestetyczne 1.
Rola miękkiego silikonu w leczeniu blizn
Żelowe powłoki silikonowe są z powodzeniem stosowane miejscowo w leczeniu ran przerostowych i bliznowców już od ponad 20 lat. 2 Liczne badania kliniczne oraz międzynarodowe zalecenia potwierdzają ich skuteczność w zarządzaniu bliznami 3.
Mepiform®, miękki, silikonowy opatrunek na blizny z warstwą Safetac®, został oceniony podczas licznych badań w zakresie leczenia ran przerostowych:
• Badanie Saulsberry et al 4 przedstawia cztery przypadki zastosowania opatrunku Mepiform do zarządzania bliznami po zabiegach operacyjnych i oparzeniach. Przez cały okres leczenia (min. sześć miesięcy w przypadku każdego pacjenta) opatrunek pozostawał dyskretny, nie przesuwał się pod akcesoriami kompresyjnymi, nie rolował się na krawędziach ani nie ograniczał swobody ruchów stawów. Blizny, pierwotnie przebarwione, w sposób stopniowy i delikatny powracały do normalnego koloru.
• W badaniu Middelkoop et al 5 obejmującym 12 pacjentów stwierdzono, że stosowanie opatrunku Mepiform wiązało się ze znaczącą poprawą stanu blizn przerostowych.
• Badanie obserwacyjne 6 przeprowadzono w celu oceny skuteczności opatrunków Mepiform na bliznach pooparzeniowych i innych bliznach pourazowych. W badaniu w warunkach ambulatoryjnych uczestniczyły zarówno osoby dorosłe, jak i pacjenci pediatryczni (n = 87). W badaniu Cain et al stwierdzono, że Mepiform ułatwia pacjentom przestrzeganie zaleceń oraz pozytywnie wpływa na jakość blizny oraz komfort pacjenta.
• Wyniki te znajdują odzwierciedlenie w studium przypadku Forest-Lalande 7.
• W randomizowanych, kontrolowanych badaniach klinicznych Majan 8 udział wzięło 11 pacjentów z przerostowymi bliznami pooperacyjnymi. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do leczenia opatrunkiem Mepiform lub „pozostawieni samymi sobie”. Pacjenci leczeni opatrunkami Mepiform wykazali większą i szybszą poprawę niż osoby z grupy nieotrzymującej leczenia. Wyniki zmierzono na podstawie skali Vancouver Scar. Autor badania zaznacza, iż Mepiform wykazuje adhezję do blizny dzięki warstwie kontaktowej Safetac, która ogranicza uszkodzenia warstwy rogowej podczas zdejmowania opatrunku. Cecha ta zapewnia wartość dodaną w porównaniu z nieprzylepnymi, żelowymi opatrunkami silikonowymi.
• W 2006 roku w badaniu Meuleneire, wczesne zastosowanie Mepiform zapobiegło bliznowaceniu poważnej rany szarpanej na czole jednego z pacjentów 2.
• Badanie Philandrianos i współautorów wskazuje, iż Mepiform może być skutecznie stosowany do leczenia blizn po operacjach piersi 9
Do pobrania
- Mepiform ulotka (700 kB)
Powiązane produkty
'References'